Jak zbudować dom energooszczędny?

Historia budowy domu energooszczędnego

Zapewne zastanawiali się państwo kiedyś jak zbudować dom energooszczędny, jak wygląda cały proces stawiania takiej jakby nie było nie lada łatwej konstrukcji. W tym tekście postaramy się państwu przybliżyć historię budowy takiegoż domu krok po kroku. Dowiemy się co jest najważniejszą rzeczą w stawianiu tychże budowli

oraz wytłumaczymy dlaczegoż takie domy wkrótce staną się standardem w naszym krajobrazie miejskim.

Budowa domów energooszczędnych pod względem oszczędzania energii cieplnej

Najczęściej stosowaną technologią budowy domów energooszczędnych jest budową ścian trójwarstwowych. Każda z tych warstw spełnia swoją własną rolę, umożliwia szczelność, kolejna zwiększa wytrzymałość a ostatnia zaś polepsza izolacyjność termiczną oraz blokuje dźwięki niechciane idące z otoczenia. Domy energooszczędne można też wybudować na podstawie ścian dwuwarstwowych w których skład wchodzi jedna warstwa odpowiedzialna za izolację termiczną, natomiast druga za warstwę nośną. Ostatnim sposobem budowania ścian w domach energooszczędnych są ściany jednowarstwowe, zazwyczaj składające się w zupełności z betonu komórkowego, bloczków styropianowych wypełnionych w całości betonem bądź też pustakami keramzytowymi.

Grubość ścian wymaganych w budowach jednowarstwowych wynosi około od 30 do 50 centymetrów. Zaletą jaką posiadają ściany jednowarstwowe jest z pewnością ich paroprzepuszczalność, oznacza to w wolnym tłumaczeniu że w środku naszego domu będziemy odczuwali przyjemny, chłodny klimat a prawdopodobieństwo zagrzybienia takiego domu jest niemalże znikome.